מידע לגבי תרומת ביציות

תרומת ביציות

ביום לידת האישה היא מכילה בין מיליון ל- 2 מיליון ביציות (בזקיק השחלה) ובכל חודש שעובר מניין הביציות יורד. במילים אחרות, האישה לא מחדשת / מייצרת ביציות מעבר לאלו שהיא נולדה איתן ועל כן ברגע בו מניין הביציות אזל, תוגדר האישה כחסרת פריון.
 
בכל חודש שעובר, "מאבדת" אישה סביב 1000 ביציות כך שהמניין יורד.

הסיבה שאישה נזקקת לתרומת ביצית נעוצה באי פריון, דהיינו השחלה לא מייצרת ביציות או לחילופין היא לא מייצרת ביציות איכותיות באמצעותן ניתן להשיג הפריה.

לאחר ההבנה כי לא ניתן להשיג הריון באמצעות ביציות של המטופלת, היא תתבקש להחל את הפרוצדורה הנדרשת לתרומת ביצית.

מתי תזדקק אישה לתרומת ביצית? 

על פי רוב תזדקק אישה לתרומת ביצית בשל הסיבות הבאות:

  • גיל האישה – ככל והאישה מתקרבת לגיל 40, כך הסיכוי שאיכות הביציות שלה יורד. שימו לב כי עניין הפוריות הוא אינדיווידואלי – מצד אחד ניתן למצוא נשים שנקלטות להריון ספונטני ומהצד השני ישנן נשים שנזקקות לתרומת ביצית. כך או אחרת לגיל פקטור משמעותי בפריון. 
  • גנטיקה – ישנן נשים אשר במטען הגנטי שלהן מחלות מורכבות וקשות אשר יהיה זה נכון שלא להעביר אותן לילדים ולהמעיט סיכון שיחלו במחלה. 
  • אי ספיקה שחלתית – ייצור מועט של זקיקים / ביציות כך שההיריון לא מושג גם לא בהפריה חוץ גופית.
  • מחלות לרבות אנדומטריוזיס אשר גורמות לחוסר פריון
  • קושי לא מוסבר בכניסה להריון 

הלכה למעשה, תרומת ביציות מאפשרת לנשים שלא יכולות להיכנס להריון להרות ולשאת הריון מתרומת ביצית.

זהו הליך רפואי מורכב המשלב בירוקרטיה רבה, אך הצלחתו משנה חיים ומאפשרת לאם המאושרת לאחוז בילד/ה שחלמה כל החיים.

הליך השגת הריון כתוצאה מתרומת ביצית 

אישה אשר מבקשת להרות כתוצאה מתרומת ביצית, תעבור הליך IVF (פרט לשלב שאיבת הביציות). בשלב הראשון תבחר האישה את הביצית שהיא מבקשת להשתמש בה ואז תחל ליטול טיפול הורמונאלי בהתאמה אישית – לאחר ייעוץ ובדיקת רופא פריון, יוחלט על הפרוטוקול הטוב ביותר עבורה וזה שישיג תנאים אופטימליים לקליטת העובר ברחמה. 

הביציות יפגשו עם הזרע בתנאי מעבדה ובמקביל תעבור האישה בדיקות אולטרסאונד לאיתור היום הטוב ביותר להשתלת העוברים. ביום בו האישה תהיה מוכנה והעוברים גדלו מספיק הם יוחזרו אל רחמה ולאחר כשבועיים תבצע בדיקת הריון.

תרומת ביציות בישראל מתאפשרת מאז שנת 1987. אישה זכאית לקבל תרומה אם היא בגיל 18-54 ואם אותרה בעיה ממנה היא סובלת וזו שמונעת ממנה להרות.