לקביעת ייעוץ התקשרו : 0737054224‏   שד' רגר 14, באר שבע  |  שד' בן גוריון 17‏, אשקלון  |  רח' החושלים 8 הרצלייה

תרומת ביצית

תרומת ביצית היא תהליך המאפשר הבאת ילדים לעולם בגילאים מבוגרים יחסית, או במקרים רפואיים הפוגעים בפוריות.

בכתבה הבאה תוכלו לקרוא על ההכנה לתרומת ביציות, על שאיבת הביציות מהתורמת, הפרייתן והשבתן לרחם הנתרמת, וכן על האפשרות לבצע את התהליך בישראל.

על מנת לקבל מידע מקצועי בנושא תרומת ביציות פנינו אל ד"ר איליה בורד, מומחה למיילדות, גינקולוגיה ופוריות, המשמש בתור רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית במרכז הרפואי "סורוקה", וביחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים "הרצליה מדיקל סנטר".

כמו כן, לד"ר בורד קליניקות פרטיות בבאר שבע ובאשקלון בהן ניתן מענה לזוגות או לנשים יחידניות, הכולל אבחונים, בירורים והתאמת טיפולים לפי ממצאים, ביצוע טיפולי פוריות מרפאתיים, פתיחת תיקים להפריה חוץ גופית, הזרעה תוך רחמית, ועוד.

ד"ר איליה בורד, מומחה לטיפולי פוריות ורופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית (IVF) בבית חולים סורוקה והרצליה מדיקל סנטר, מזמין אתכם לאבחון וטיפול בבעיות פוריות, פנו אלינו כעת לקביעת תור.

תרומת ביציות

שלום ד"ר בורד, אילו נשים נמנות על הקבוצה המרכזית שזקוקה לתרומת ביצית?

הקבוצה המרכזית שזקוקה לתרומת ביצית היא של נשים מעל גיל 44-45 ללא ילדים, או נשים עם הריונות ולידות מהעבר שהחליטו בגילאים האלה להרות שוב.

האם קיימות קבוצות נוספות?

בהחלט ישנן מטופלות רבות שמסיבות נוספות לא יכולות להרות בעזרת הביציות הביולוגיות:

נשים עם אי ספיקה שחלתית מוקדמת/כשל שחלתי מוקדם, שיכולים להיות בלתי מוסברים או על רקע גנטי, כאשר שחלותיהן מפסיקות להגיב לטיפול בהפריה חוץ גופית רגילה ובשאיבות לא מתקבלות ביציות.

נשים עם כישלונות רבים בטיפולי הפריה חוץ גופית קודמים.

נשים לאחר טיפולים כימותרפיים בעבר, שלא עברו שימור פוריות בטרם החלו את הטיפולים האלו.

האם ישנה היענות בישראל של נשים שמוכנות לתרום ביציות?

נכון להיום, ההיענות נמוכה מאוד. קיים קושי רב בגיוס התורמות וגם כאשר הן מגויסות לכאורה, חלקן לא עומדות בתנאי הוועדה של משרד הבריאות ואז נפסלות.

עוד על תרומת ביצית בארץ

אם כך, כיצד פותרים את המחסור בביציות?

נכון להיום הדרך היחידה לפתור מחסור בתורמות ביציות בישראל, היא לקבל תרומת ביצית מחוץ לארץ, על פי רוב מאוקראינה או צ'כיה. מדובר בתהליך שלא דורש המתנה בכלל מצד המטופלת הישראלית.

ואילו בדיקות נדרשות מהנתרמת ומבן זוגה לפני קבלת תרימת ביציות?

נשים וגברים שעומדים בפני תרומת ביצית חייבות לעשות בדיקות זהות לחלוטין לאלה שנדרשות מזוגות לפני הפריה חוץ גופית רגילה. כמובן, בכל מקרה שבו הרופא המטפל שמכין את הנתרמת חושב שיש צורך בבדיקות משלימות, כגון היסטרוסקופיה להערכת חלל הרחם או בדיקות אחרות, הוא מבצע אותן עבור המטופלת להשלמת התהליך.

האם יש צורך בהכנה תרופתית לפני קבלת תרומת ביציות?

תהליך ההכנה להחזרת עוברים מתרומת ביצית דומה לזה שאישה עוברת לצורך החזרת עוברים מוקפאים-מופשרים בהפריה חוץ גופית רגילה. מדובר בצורך ליצור חלון השרשה לעובר שדורש בהתחלה לגרום לרירית הרחם להיות במצב שדומה לזה שלפני הביוץ. בהמשך בעזרת טיפול תרופתי נוסף על ידי טבליות נרתיקיות נוצר חלון ההשרשה עצמו, ובמשך הטיפול הוא חייב להיות מותאם לגיל העובר שעומד להיות מוחזר למטופלת. 

ד"ר איליה בורד, מומחה לטיפולי פוריות ורופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית (IVF) בבית חולים סורוקה והרצליה מדיקל סנטר, מזמין אתכם לאבחון וטיפול בבעיות פוריות, פנו אלינו כעת לקביעת תור.

סגירת תפריט