לקביעת ייעוץ התקשרו : 0737054224‏   שד' רגר 14, באר שבע  |  שד' בן גוריון 17‏, אשקלון  |  רח' החושלים 8 הרצלייה
תהליך תרומת ביצית בארץ

תהליך תרומת ביצית בארץ

כל מה שאתם צריכים לדעת על תהליך תרומת ביצית בארץ

בסולם הדרגות של טיפולי הפוריות, נדמה שתרומת ביצית נמצאת עדיין בתחתית. במעצמת פוריות כמו ישראל, הפריה חוץ גופית נחשבת להליך רפואי שגרתי. "תינוקות מבחנה" הרי נוצרים מהביציות של האם ומזרעו של האב, האימהות נושאות אותם ברחמן וכל ההליך שקול כמעט להתעברות טבעית. אפילו פונדקאות כבר אינה נשארת מאחורי הקלעים, וסלבריטאיות מבוגרות ברחבי העולם אף מספרות בגאווה על העזרה בחיצונית שקיבלו על מנת להביא ילדים לעולם. וכמובן, עם השינוי של התא המשפחתי כיום המורכב לאו דווקא מאמא, אבא וילד- גם תרומת הזרע היא כבר פעולה לגיטימית לגמרי. לעומת זאת, הליך תרומת ביצית, שבמהלכו ביציות נשאבות מתורמת צעירה, הוא עדיין הליך שטמון בו מרכיב גדול של בושה ותחושת כישלון, אף על פי שהוא מעלה את הסיכוי להריון וללידה בעשרות אחוזים. אז מי יכולה לתרום ביציות? איך מתבצע הליך התרומה? היכן ניתן לבצע את ההליך בישראל? מהם הסיכונים, ומה סיכויי ההצלחה? על כך בשורות הבאות:

מהי תרומת ביצית?

הליך של תרומת ביצית משמעותו שאיבת ביצית מתורמת המייצרת ביציות תקינות- הביציות מופרות בזרע של בן הזוג של הנתרמת, או בזרעו של תורם. לאחר מס' ימים מחזירים את הביצית המופרית לרחמה של הנתרמת. הליך תרומת ביציות נועד לאפשר לנשים בגילאי 18-54, שאינן יכולות להתעבר מביציותיהן, להרות וללדת ילדים באמצעות תרומת ביציות של תורמת אנונימית. בישראל גם התורמת וגם הנתרמת חייבות להיות תושבות ישראל. תרומת הביציות יכולה להגיע מאישה הנמצאת בעצמה בטיפולי פוריות, או אישה בגילאי 21-35 המתנדבת לתרום ושאינה מקבלת טיפולי הפרייה. בטיפולים הנעשים בישראל, יישמרו פרטי התורמת, פרטי הנתרמת ופרטי נותן הזרע במאגר מידע ייעודי. לאחר הלידה ירשמו הפרטים האמורים במאגר רישום יילודים.

תרומת ביצית בארץ

באילו מצבים תרומת ביצית רלוונטית?

הקבוצה המרכזית כולת נשים מעל גיל 44-45 ללא ילדים, או נשים שכבר הרו וילדו בעבר והחליטו בגיל מאוחר להיכנס שוב להריון. כמו כן ישנן נשים רבות שמסיבות כאלו ואחרות אינן יכולות להיכנס להריון עם הביציות הביולוגיות- נשים שעברו טיפולי פוריות והוכח כי איכות הביציות שלהן אינה גבוהה, כמו גם נשים בעלות רזרבה שחלתית נמוכה ביותר- מצב הנגרם לאחר כריתת שחלות, בגיל המעבר, בעקבות טיפולי כימותרפיה או הקרנות, ומבעיות אוטואימוניות. בהיעדר מולד של שחלות, או בהעדר שחלות מפרוצדורה ניתוחית, אצל זוגות חד מיניים, אצל זוגות עם מחלות גנטיות והליך תרומת הביצית יסייע במניעת לידת ילד פגום ועוד.

ד"ר איליה בורד, מומחה לטיפולי פוריות ורופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית (IVF) בבית חולים סורוקה והרצליה מדיקל סנטר, מזמין אתכם לאבחון וטיפול בבעיות פוריות, פנו אלינו כעת לקביעת תור.

עד כמה קיימת נכונות לתרומת ביציות בארץ?

בשנת 2010 נכנס לתוקפו בישראל חוק תרומת הביציות. חוק זה מאפשר לנשים עד גיל 54 העומדות בקריטריונים שצויינו לעיל, לקבל תרומת ביצית ולעבור את תהליך ההפרייה בארץ. אך נכון להיום, ישנה הענות נמוכה מאד לתרומת ביציות בישראל. קיים קושי משמעותי לגייס את התורמות. וכשיש הענות לתרומה חלקן אינו עומד בתנאים של הוועדה מטעם משרד הבריאות, ונפסלות. לצורך המחשה בישראל ישנה דרישה לכ2000 מחזורי טיפול עם תרומה בשנה, ונכון להיום בוצעו בארץ מחזורים בודדים בלבד עם ביציות של תורמת.

מהו תהליך תרומת ביציות בארץ מצד התורמת?

על התורמת המתנדבת לעבור ועדה הבודקת את מוכנותה הרפואית והנפשית להליך תרומת הביציות, עליה לתת את הסכמתה לכך שפרטיה ישמרו במאגרי המידע. בהמשך עוברת התורמת תשאול רפואי לגבי ההיסטוריה הרפואית שלה ושל משפחתה הקרובה. עליה לעבור בדיקות גופניות מקיפות: בדיקה לגילוי מחלות מין, בדיקה אצל כירורג שד, בדיקת צוואר הרחם, בדיקות גנטיות, ובדיקות דם מקיפות. בנוסף עליה לספק תעודת יושר מהמשטרה, וכן לעבור הערכה פסיכולוגית מקיפה.

כיצד מתבצע הליך תרומת ביצית בארץ בפועל?

לאחר שהתורמת עברה בהצלחה את הבדיקות הרפואיות והפסיכולוגיות וקיבלה את האישורים הבירוקרטיים הדרושים, יתאימו לה פרוטוקול טיפול. התהליך מתחיל בקבלת טיפול הורמונלי שמטרתו לגייס מספר ביציות, לעומת הביצית הבודדת המתקבלת במחזור טבעי של האישה. במהלך הגירוי ההורמונלי הנעשה ע"י זריקות יומיות, מתבצעות בדיקות דם ואולטרה סאונד, למעקב והערכת גדילת הזקיקים. בזמן שבו גודל הזקיקים ורמת ההורמונים בדם מעידים על ביציות בשלות, מתבצעת שאיבת הביציות מהתורמת. שאיבת הביציות מתבצעת בהרדמה כללית, ולאחר שהביציות מוצאות מגופה של התורמת הן נלקחות למעבדה לצורך הפרייה עם הזרע של בן זוגה של הנתרמת או זרעו של התורם, ומוחזרות לרחמה של הנתרמת.

תהליך החזרת הביציות לנתרמת:

לאחר מספר ימים במעבדה יש להחליט אם מוחזרים עוברים "טריים" או מוקפאים. ההחזרה לרחם הנתרמת נעשית באמצעות קטטר דק המוחדר (ללא הרדמה) דרך צוואר הרחם- לחלל הרחם. הנתרמת תעבור בדיקת הריון 12-14 יום לאחר החזרת העובר(ים) לרחמה. ומתבשרת האם התהליך וההריון המיוחל הושג. לתורמת שמורה הזכות להתחרט גם לאחר שנשאבו הביציות מגופה, עד השלב שבו הופרו. מרגע זה, הן נחשבות לעוברים, ושייכים לנתרמים.

היכן נעשים טיפולי תרומת ביצית בארץ?

ביחידות להפריה חוץ גופית בבתי החולים הציבוריים ובמקרים אחרים בבתי החולים הפרטיים דוגמת אסותא, שם מי שמנהל את ההליך הוא הרופא המטפל של האישה הנתרמת.

מהם סיכויי ההצלחה של הליך תרומת ביציות בארץ?

הסיכויים נעים בין 30 ל-50 אחוז במחזור טיפול בודד. בדרך כלל, לכל מטופלת יש רזרבות של ביציות מוקפאות, כך שהסיכוי להיכנס להריון הולך ועולה, שכן אם במחזור הטיפול הראשון זה לא קורה, יש למטופלת רזרבות למחזורי טיפול נוספים. להליך אין סיכונים מיוחדים ובאופן כללי אין הבדל ממשי בין הריון המתפתח מביציות טבעיות של האישה לבין הריון המתפתח מביציות שהיא מקבלת מתורמת.

ד"ר איליה בורד, מומחה לטיפולי פוריות ורופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית (IVF) בבית חולים סורוקה והרצליה מדיקל סנטר, מזמין אתכם לאבחון וטיפול בבעיות פוריות, פנו אלינו כעת לקביעת תור.

חוץ מתרומת ביציות בארץ, אולי יעניין אותך גם:

 

סגירת תפריט