לקביעת ייעוץ התקשרו : 0737054224‏   שד' רגר 14, באר שבע  |  שד' בן גוריון 17‏, אשקלון  |  רח' החושלים 8 הרצלייה
תהליך הקפאת ביציות- כל מה שאתם צריכים לדעת

תהליך הקפאת ביציות- כל מה שאתם צריכים לדעת

נשים יכולות לעשות הכל. בעצם כמעט את הכל. למרות ההישגים העצומים וההשפעה האדירה שלנו במגוון תחומים, יש דבר אחד שעדיין אנחנו לא יכולות לעשות- לעצור את הזמן. ואם החלטת שאת רוצה להביא ילדים לעולם, עומד לרשותך זמן קצוב ביותר לביצוע המשימה. אך מה קורה אם לא עמדת בלוח הזמנים הנוקשה הזה? ומה אם הזמן הקצוב הזה פשוט אינו מתאים לך? ובכן ישנה דרך אחת שכן יכולה לעצור את השעון הביולוגי במובן מסויים- הקפאת ביציות.

 

ההחלטה על הקפאת ביציות יכולה להגיע על רקע סיבה רפואית שעלולה לפגוע בפוריות האישה, כמו טיפול בעקבות גידול סרטני או בעיה המטולוגית, או כאשר האישה אינה מעוניינת עדיין להיכנס להריון, אך בכל זאת רוצה לשמר את פוטנציאל הפוריות שלה לעתיד לבוא. כידוע, מאגר הביציות של האישה מוגבל ועם השנים הוא מדלדל, ולאחר גיל 40 רמת הפוריות יורדת משמעותית. לכן להקפאת ביציות ישנה חשיבות רבה, כיוון שהיא מאפשרת לאישה אפשרות להיכנס להריון גם כאשר מאגר הביציות שלה מרוקן, או קטן מאד. כך שהקפאת ביציות משמשת מעין פוליסת ביטוח- שימוש בביציות באיכות טובה כמה שנים מאוחר יותר, אם לא תצליח להרות בדרך הטבע. ציינו עד כמה מהותי עניין הגיל בעולם הפוריות אך המספרים מדברים בעד עצמם- סיכויי ההצלחה להפרייה אחרי גיל 40 יורדים בצורה דרמטית, כך שאין ספק שעדיף להקפיא ביציות כמה שיותר מוקדם, הדבר יעלה את הסיכוי משמעותית אם נרצה להשתמש בביציות אלה בעתיד. ניקח לדוגמא את שיעורי ההצלחה של הליכי ההפרייה החוץ גופית בארה"ב שם שיעור ההצלחה של טיפולי הפוריות גבוה מהממוצע בהשוואה לישראל- אם עד גיל 35 שיעור ההצלחה עומד על 33%, בגילאי 35 עד 37 השיעור יורד ל26% בין הגילאים 41-42 שיעור ההצלחה יורד ל8% ואחרי גיל 44 הוא עומד על 0.8%. מדובר על הבדלים עצומים.

 

מהי הקפאת ביציות?

הקפאת ביציות הינה אחת מסוגי טיפולי הפוריות, במסגרת טיפול זה נשאבות ביציות האישה מהשחלות והן מוקפאות. ההקפאה נעשית לצורך שימור פוריות האישה ומאפשרת להפרות את הביציות בעתיד. את הביציות המופרות מחזירים לרחם בתהליך של הזרעה תוך רחמית.

אישה המעוניינת לעבור תהליך של הקפאת ביציות מחוייבת לחתום על טופס הסכמה בו, בין היתר, מצויין כי היא מודעת לכך שהקפאת ביציותיה אינה מבטיחה את שימור פוריותה וכי אין ערובה להריון או לידה מהביציות המוקפאות.

 

מה כולל הליך הקפאת ביציות?

הליך שימור הפוריות, בדומה לטיפולי הפריה חוץ גופית, נעשה עפ"י רוב תוך כדי טיפול הורמונלי שנועד לגרות את השחלות ולהביא להבשלתם של זקיקים רבים באותו החודש. כאשר מתקבלת תגובה שחלתית מתאימה, מתבצע תהליך שאיבה בהרדמה כללית קצרה, ובפעולה חודרנית של דיקור הזקיקים בשחלות לצורך קבלת הביציות. בכל אחד מהשלבים עלולות להופיע תופעות לוואי וסיבוכים, אם כי אלה נדירים. החוק כיום מאפשר לעבור עד ארבעה מחזורי שאיבה או עד הצטברות של 20 ביציות המיועדות להקפאה בהליך זה.

ד*ר איליה בורד ,מומחה לטיפולי פוריות ורופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית (IVF) בבית חולים סורוקה והרצליה מדיקל סנטר ,מזמין אתכם לאבחון וטיפול בבעיות פוריות ,פנו אלינו כעת לקביעת תור.

מהו שיעור ההשרדות של הביציות?

בניגוד לתהליך ההקפאה האיטית של הביציות, שהיה קיים בעבר עם אחוזי הישרדות לא גבוהים של הביציות לאחר הפשרתן, כיום מתבצע תהליך הקפאה בשיטה מהירה הנקראת ויטריפיקציה, אשר מקטינה בצורה משמעותית את יצירת גבישי הקרח בביצית, ומאפשרת אחוזי הישרדות גבוהים יותר. 

בהקפאה איטית(השיטה הישנה)- מתוך 10ביציות מוקפאות, כ5-6 שורדות את ההקפאה, ומתוכן בסך הכל 2-3 נמצאות תקינות, עוברות הפרייה בהצלחה ומוחזרות לרחם. בהקפאה מהירה מגיעים לשיעור גבוה יותר, מתוך 10 מוקפאות שורדות 8-9, מתוכן ניתן לבצע הפרייה ב5-6 ביציות.

עפ"י הספרות הרפואית שיעור ההישרדות של ביצית שאינה מופרית והופשרה הוא עד 90%, שיעור ההפריות התקינות עומד על 70%-80%, ושיעור ההריונות אצל מטופלות אשר עברו טיפול תרומת ביצית עם ביציות מופשרות עומד על 50.2%.

 

מי זכאית כיום להקפיא ביציות?

עד לשנת 2011, ההליך נועד אך ורק עבור נשים שחלו בסרטן או נשים עם מחלות אחרות, שבעטיו נאלצו לעבור טיפולים העלולים לפגוע בפוריותן. שאיבת הביציות נועדה במקרים האלה להבטיח את סיכוייהן להרות בעתיד, לאחר החלמתן. החל משנת 2011, נפתחה האופציה גם לנשים שהחליטו לשמר ביציות על רקע חברתי בין אם כי לא מצאו בן זוג או משום שהעדיפו לדחות את ההורות. בניגוד לנשים הזכאיות לטיפול על רקע רפואי וזכאיות לשאיבה ממומנת, נשים המעוניינות לבצע את התהליך על רקע חברתי נושאות בתשלום מלא על חשבונן.

 

כדאי לדעת:

  • בישראל ניתן להקפיא ביציות אך ורק ביחידות להפרייה חוץ גופית המאושרות ע"י משרד הבריאות.
  • הביציות המוקפאות יישמרו במתקני הקפאה מיוחדים של היחידה להפרייה חוץ גופית למשך 5 שנים, ולאישה עומדת הזכות להאריך את משך ההקפאה.
  • הפרייה מביציות מוקפאות אפשרית עד גיל 54.

 

אין ספק כי האפשרות להקפאת ביציות הינה פריצת דרך טכנולוגית חדשה, המספקת לנשים עצמאות, שליטה על חייהן ויכולת להתגבר על השפעת הגיל והשעון הביולוגי שלהן. יחד עם זאת כדאי לזכור שהקפאת ביציות היום אינה מבטיחה הריון בעתיד. יתר על כן, ככל שהקפאת הביציות מבוצעת בגיל מאוחר יותר, פוחתים סיכויי ההצלחה. חשוב גם לזכור שהריון בגיל מאוחר כרוך ביותר סיבוכי הריון(רעלת הריון, סכרת ועוד). לפיכך חשוב שהאופציה של הקפאת ביציות לא תעודד נשים לדחות את תכנון המשפחה לגיל מאוחר אלא תהווה גורם אחד מיני רבים בהחלטה כה חשובה בחייהן.

ד*ר איליה בורד ,מומחה לטיפולי פוריות ורופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית (IVF) בבית חולים סורוקה והרצליה מדיקל סנטר ,מזמין אתכם לאבחון וטיפול בבעיות פוריות ,פנו אלינו כעת לקביעת תור.

סגירת תפריט