לקביעת ייעוץ התקשרו : 0737054224‏   שד' רגר 14, באר שבע  |  שד' בן גוריון 17‏, אשקלון  |  רח' החושלים 8 הרצלייה
טיפולי פוריות – כדאי לדעת לפני התהליך

טיפולי פוריות – כדאי לדעת לפני התהליך

התפיסה החברתית המקובלת בארץ היא כי ילדים זה שמחה. אך המסלול של זוגיות, חתונה והבאת  ילדים לעולם עלול להיות עבור חלק מהזוגות מקור לקושי וכאב גדול.

 לפי נתונים של משרד הבריאות כ-40,000 טיפולי הפריה מלאכותית מבוצעים בכל שנה בישראל, ישראל נחשבת כמובילה עולמית בתחום של טיפולי פוריות, ככל הנראה בגלל גישה תרבותית אשר בעקבותיה טיפולי פוריות מתקדמים מוצעים במימון סל הבריאות לאוכלוסייה הכללית. אך איך זה עוזר לכם, זוג שמנסה כבר כמה חודשים, ולא ממש מבין למה זה לא מצליח? עבור זוג המנסה להיכנס להריון, כל חודש שחולף ללא הריון מרגיש כמו נצח, אך על פי ההגדרה הרפואית, פרק הזמן המוגדר לאבחנה של אי פריון הוא 12 חודשים של ניסיונות, ללא השגת הריון.

מה זה אי פריון?

לפי ההגדרה הרפואית, אי-פוריות נקבעת כאשר זוג לא מצליח להרות אחרי שנה של ניסיונות סדירים, פעמיים-שלוש בשבוע, ללא אמצעי מניעה. ישנם שני סוגים של אי פריון: אי פריון ראשוני, מצב בו האישה מעולם לא הייתה בהריון ואי פריון משני, מצב שבו אישה הייתה בעבר בהריון, אך מתקשה להרות שוב. כאשר קיימת בעיית פוריות ידועה אצל אחד מבני הזוג, או כאשר גיל האישה מעל 35, מומלץ לפנות לרופא מוקדם יותר, ואפילו מיד כאשר מתחילים לתכנן את ההיריון.

הסיבות לאי פריון?

למרות שנהוג לחשוב, כי טיפולי פוריות מיועדים רק לנשים ( ובתחום הפריון רופאי נשים מטפלים גם בגברים). למעשה במחצית מהמקרים ה"בעיה" נמצאת אצל הגבר. ואין כל אפשרות לבצע טיפולי פוריות בלא שיתוף פעולה של שני בני הזוג, ולכן האבחון לסיבות לאי הפריון, כמו גם המשך הטיפולים, דורש נוכחות ונכונות של שני בני הזוג.

מהו הבירור הראשוני אותו תצטרכו לעבור? השלב הראשוני בבירור תהיה בדיקת זרע לגבר, פרופיל הורמונלי לאישה. כמובן יש עוד בדיקות שהצורך לבצע אותן יישקל ע"י  הרופא שישתף את בני הזוג בהחלטה ויסביר איך ומתי לבצע אותן.

ד*ר איליה בורד ,מומחה לטיפולי פוריות ורופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית (IVF) בבית חולים סורוקה והרצליה מדיקל סנטר ,מזמין אתכם לאבחון וטיפול בבעיות פוריות ,פנו אלינו כעת לקביעת תור

מתי יש להתחיל בטיפולי פוריות?

במקרה של עיכוב ביכולת להרות, חשוב לא להיכנס מיד ללחץ! לעיתים דווקא לחץ וציפייה יוצרים תהליך הפוך. ויש לזכור כי ישנם זוגות שלוקח להם קצת יותר זמן. אולם לאחר מספר חודשים של ניסיונות טבעיים, במידה ולא הצלחתם להיכנס להריון, מומלץ ללכת לרופא לבדיקה על מנת לוודא שהכול תקין, או שנדרש להתחיל לחשוב על טיפולי פוריות. במידה והרופא כן יצביע על בעיות מסוימות או בהנחה והגעתם לגילאים קריטיים, כגון מעל גיל 35 או קרוב אליו, רצוי לפנות לרופא בהקדם על מנת לקבל הדרכה בהתייחס לאמצעים השונים שיסייעו לכם להרות, סביר להניח כי תשלחו לבצע בדיקות שונות, ויוצגו לכם סוגי טיפולי הפוריות הקיימים והמומלצים למצבכם וכו'.

לאיזה רופא מומלץ לפנות?

ברוב המקרים כדאי להתחיל אצל רופא הנשים המטפל הוא יכול להתחיל בבירור הפריון אצל בני הזוג, אך אם בהמשך ידרשו טיפולי פוריות מורכבים יותר  – יש לעבור לרופא מומחה בפריון. לרופאים עם מומחיות בפריון ישנו "ארגז כלים" וידע ספציפי נרחב יותר, והם יוכלו לקדם אתכם בבטחה אל עבר ההריון.

כאמור ,ד"ר איליה בורד מקבל מטופלים פרטיים במרפאות באשקלון ,באר שבע  והרצליה

ד"ר בורד הנו מומחה לטיפולי פוריות .פנו אלינו למידע נוסף צור קשר.

 

סגירת תפריט