הקפאת ביציות

הקפאת ביציות

המודעות להקפאת ביציות, עלתה באופן משמעותי בשנים האחרונות ובעיקר בקרב נשים ש"השעון הביולוגי מתקתק בעורפן" אך לא רק.

את הליך הקפאת הביציות ניתן לחלק לשניים, הנשים שסובלות מבעיית פריון, אל מול הנשים שאינן סובלות מבעיות פריון. 

מי זכאית לבצע הליך הקפאת ביצות?

מי שטווח הגילים שלה הוא בין 30 ל- 41, לרבות נשים אשר אובחנו עם בעיות פריון ו/או נשים שיש חשש כי בעתיד יסבלו מבעיות פריון (נשים שעתידות לעבור טיפולים כימותרפיים).

משנת 2011, כל אישה אשר חפצה להקפיא ביציות, ללא קשר למצבה הבריאותי / המשפחתי ובתנאי שהיא בגיל 30-41, זכאית על פי חוק לשאוב ביציות.

שאיבת הביציות היא ירית הפתיחה להריון אשר עתיד להתרחש, כחלק מהליך הפריה חוץ גופית IVF.

קצת מידע שיעזור לך להחליט להקפיא ביציות

תהליך הקפאת ביציות מתבצע ביחידות ה – IVF (ההפריה החוץ גופית) הפזורות בבתי החולים השונים ו/או בבתי חולים פרטיים שקיבלו אישור לביצוע הקפאת ביציות על ידי משרד הבריאות. הטיפולים ממומנים על ידי סל הבריאות, בהתאם לתנאים שהוגדרו. בביציות שהוקפאו ניתן להשתמש עד גיל 54.

תהליך שאיבת הביציות יבוצע תחת הרדמה כללית או הרדמה מקומית של צוואר הרחם. טרם השאיבה של הביציות יבוצע טיפול הורמונאלי שיגרה את השחלות ליצור זקיקים רבים ככל האפשר במסגרת הליך IVF (הפריה חוץ גופית).

ניתן להקפיא את הביציות בלבד ו/או ניתן להקפיא עוברים (הביציות הופגשו עם הזרע בתנאי מעבדה ונוצרו עוברים). כל אישה רשאית להקפיא עד 20 עוברים. 

מרגע העברת הביציות להקפאה, הן יוקפאו עד 5 שנים, לאחר מכן תתבקש האישה להאריך את תקופת ההקפאה בהתאם.

התהליך של הקפאת הביציות אינו נכלל בסל הבריאות ועל כן כל אישה שמבקשת להקפיא ביציות, תידרש לממן זאת מכיסה הפרטי. 

 

תהליך הקפאת הביציות 

הקפאת הביציות דורש מהאישה לעבור תהליך הכולל: 

טיפול הורמונאלי ושאיבת הביציות – לכל אישה באופן אישי ובהתאם למצבה וגילה, יותאם טיפול הורמונאלי.

את הטיפול תיטול האישה על פי רוב למשך מספר שבועות במהלכו תבצע בדיקות דם ואולטרסאונד עד הרגע בו הזקיקים יבשילו, אז תבוצע השאיבה בחדר ניתוח ובתנאים סטריליים.

השאיבה יכולה להתקיים תחת הרדמה מלאה או ללא הרדמה כלל לבקשת האישה. בשלב הבא הביציות מועברות להקפאה. 

ברגע בו מבקשת האישה להיקלט להריון עם הביציות שהיא הקפיאה, הן יופשרו ויופרו בתנאי מעבדה עם הזרע (של בן זוג / בעל או מתרומה) ויצמחו לעוברים שיושתלו ברחם בשלב הסופי בתקווה להשתרשות והריון בריא.

הסיכוי להשיג הריון באמצעות הקפאת ביציות תלוי בשני גורמים, האחד הוא גיל האישה בשלב ההקפאה והשני הוא מספר הביציות שהוקפאו. 

ד"ר בורד הוא רופא מומחה לפריון ומבצע בין היתר הקפאת ביציות.  ד"ר בורד משמש כרופא בכיר ביחידת ה- IVF בבית החולים סורוקה ובהרצליה מדיקל סנטר. לקביעת תור ומידע נוסף צרו עימנו קשר

ונשמח ללוות אותך בהליך מתחילתו ועד סופו המוצלח.