לקביעת ייעוץ התקשרו : 0737054224‏   שד' רגר 14, באר שבע  |  שד' בן גוריון 17‏, אשקלון  |  רח' החושלים 8 הרצלייה
תהליך פונדקאות ושלבי הטיפול עד הלידה

תהליך פונדקאות ושלבי הטיפול עד הלידה

בעבור אנשים שאינם יכולים להביא ילדים באופן טבעי קיימות אפשרויות נוספות, אחת מהן היא פונדקאות, מדובר בהליך מורכב המצריך ליווי מקצועי.

 

לכל אחד יש את הזכות הטבעית לגדל ילד אך לא כולם יכולים להביא ילד לעולם בשל קשיים פיזיים או נפשיים בשל כך ניתן לפנות אל הליך פונדקאות או אימוץ. הליך פונדקאות יכול להיות ארוך ומתיש, אך ללא ספק כבר בפגישה הראשונה שלנו עם התינוק מבינים שהכל היה שווה. מהי פונדקאות? מה כולל התהליך? ומהם השלבים אותם יש לעבור בדרך  להגשמת החלום? ננסה לענות על שאלות אלה ואחרות במאמר הבא.

 

מהי פונדקאות?

תהליך הפונדקאות מאפשר לבני זוג אשר אינם יכולים להביא ילדים באופן טבעי, לממש את חלומם להיות הורים. פונדקאות בהגדרתה היא הסדר נשיאת עובר ע"י אישה המסכימה להרות למען אחר עד לידתו של התינוק, לשם מסירתו לאחר הלידה להורה או הורים מיועדים אשר יירשמו בסופו של ההליך כהוריו החוקיים של התינוק.

 

ד*ר איליה בורד ,מומחה לטיפולי פוריות ורופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית (IVF) בבית חולים סורוקה והרצליה מדיקל סנטר ,מזמין אתכם לאבחון וטיפול בבעיות פוריות ,פנו אלינו כעת לקביעת תור.

 

תחילת התהליך:

התהליך מתחיל בפניה לועדת הפונדקאות בישראל. הזוג צריך להגיש בקשה אותה יש להגיש לידי האחראית הארצית במשרד הבריאות בנושא חוק ההסכמים לנשיאת עוברים, אשר מתכנסת בעניינם ומקבלת החלטה- האם לאשר להם את ההליך ולהמשיך במציאת אם פונדקאית. 

 

מהי ועדת פונדקאות בישראל?

ועדת הפונדקאות בישראל היא זו אשר מאשרת את תחילת תהליך הפונדקאות כאשר כל המסמכים הנדרשים לתחילת התהליך אושרו ע"י הגורמים השונים. הועדה כוללת אנשי מקצוע רבים מתחומים שונים ובהם:

  • רופא מומחה ברפואה פנימית
  • שני רופאים מומחים ביילוד וגניקולוגיה
  • פסיכולוג קליני
  • עובד סוציאלי
  • איש דת
  • נציג ציבור בעל תואר משפטי

 

השלב הראשון של תהליך הפונדקאות נקרא אישור ראשוני והוא למעשה סקירה של הועדה לפונדקאות של התיק שלכם לרבות סיבות רפואיות אשר חייבות להיות מאושרות ע"י הרופא המטפל ופירוט של טיפולי פוריות שונים שבוצעו על מנת להוכיח שמוצו כל הדרכים להרות באופן טבעי. לאחר קבלת האישור הראשוני תוכלו לחתום על הסכם אשר מאפשר לכם להתחיל בחיפושים אחר אם פונדקאית ובמקביל עריכת הסכם לנשיאת עוברים. כחלק מהתהליך תעברו ראיון אצל פסיכולוג קליני אשר יעריך את מצבכם הנפשי כי הנכם מתאימים לתהליך.

 

תהליך הפונדקאות בישראל:

החל משנת 1996 נכנס לתוקפו "חוק ההסכמים לנשיאת עוברים". בהתאם למה שנקבע בחוק, מי שרשאים להתחיל בתהליך של פונדקאות הם זוגות נשואים או חיים במשותף. ברמת העיקרון החוק מתיר ומתייחס רק לזוגות הטרוסקסואלים את תהליך הפונדקאות. לאחרונה נקבע בחוק, כי גם נשים יחידניות (בנות זוג מאותו המין) יהיו זכאיות לתהליך פונדקאות.

 

תהליך הפונדקאות בחו"ל:

הליך הפונדקאות בארץ יכול להימשך זמן רב בשל היצע דל של נשים פונדקאיות, לפיכך רבים פונים לשירותי פונדקאות בחו"ל במדינות המתירות זאת לזרים. הפונים בד"כ לפונדקאות בחו"ל הם:

  • ישראלים ללא זכאות לפונדקאות בארץ.
  • קיצור הליך הפונדקאות- ישראלים הזכאים לפונדקאות בארץ אך מעוניינים לקצר את התהליך.
  • גברים יחידניים- אינם זכאים להליך פונדקאות בארץ.

תהליכי פונדקאות המתבצעים בחו"ל, עלולים להיות יקרים מאד לכן חשוב טרם קבלת ההחלטה לוודא כי עומדים לרשותכם האמצעים הכלכליים הנדרשים. התהליך יכול להתבצע באמצעות סוכנות מקצועית המלווה את הזוגות או באופן עצמאי.

 

מהם סוגי הפונדקאות הקיימים ומה ההבדל בניהם?

פונדקאות מלאה- פונדקאות מלאה נקראת גם פונדקאות הריונית. זהו מצב בו האם הפונדקאית נושאת את העובר בלבד כאשר הביצית והזרע הם של ההורים המיועדים. הפונדקאית עוברת הליך של הפרייה חוץ גופית כאשר הביציות נשאבות מהאם המיועדת או מתרומת ביציות ומחוזרות לרחמה של הפונדקאית לצורך הריון.

פונדקאית חלקית- פונדקאות חלקית נקראת גם פונדקאות מסורתית. זהו מצב בו ההפרייה נעשית ע"י הזרעה מלאכותית. בפונדקאות חלקית נעשה שימוש בביצית של האם הפונדקאית ולכן היא קשורה גנטית לתינוק. סוג זה של פונדקאות אסור בישראל.

 

לאחר התהליך הבירוקרטי מתחיל התהליך הרפואי- מדובר בתהליך IVF, הפרייה חוץ גופית. במסגרת התהליך, במידה והאם צריכה לבייץ מס' רב של ביציות במקום ביצית אחת, היא עשויה לעבור טיפול הורמונלי. בישראל ישנה אפשרות לפונדקאות בסיוע תרומת ביצית אם איכות הביציות של האם המיועדת אינה טובה להפרייה. לאחר מכן שואבים את הביציות ומזריעים אותן באמצעות זרעו של בן הזוג כדי ליצור עוהרים. אח"כ מתבצע גידול העוברים, עד החזרה של שניים מהם לפונדקאית. שבועיים לאחר ההחזרה בודקעם אם נקלט הריון אצל הפונדקאית, במידה ולא נעשים חמישה נסיונות נוספים. בישראל טיפולי הפוריות יכולים להתבצע אך ורק במרפאות המוכרות על ידי מדינת ישראל.

תהליך ממוצע לוקח בין 20-24 חודשים הוא כולל את השלבים אישור הוועדה, איתור פונדקאית וההריון.

 

כמו בכל הריון ישנם סיכונים בריאותיים ונפשיים לאישה שעוברת את תהליך ההריון, קל וחומר כאשר נדרשים גם תהליכי פוריות והפרייה חוץ גופית העלולים לגרום לתופעות לוואי פיזיות ונפשיות. בנוסף קיימות הדאגות הרגילות של כל הריון, אך במידב רבה יותר שכן ההורים המיועדים תלויים לחלוטין באם הפונדקאית וסומכים עליה.

 

תהליך הלידה:

ההורים המיועדים רשאים להיות נוכחים בחדר הלידה בהסכמת האם הפונדקאית. לאחר הלידה תאושפז האם הפונדקאית במחלקת נשים, והאם המיועדת במחלקת יולדות, כדי להיות קרובה ליילוד.

במידה והליך הפונדקאות מתנהל בארץ, החוק קובע כי לאחר הלידה תתמנה פקידת סעד כאפוטרופוסית זמנית של התינוק. על ההורים המיועדים להגיש תוך שבוע בקשה לצו הורות בבית המשפט לענייני משפחה. לאחר קבלת צו הורות מבית המשפט יתמנו ההורים המיועדים לאפוטרופוסים של הילד.

ד*ר איליה בורד ,מומחה לטיפולי פוריות ורופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית (IVF) בבית חולים סורוקה והרצליה מדיקל סנטר ,מזמין אתכם לאבחון וטיפול בבעיות פוריות ,פנו אלינו כעת לקביעת תור.

 

סגירת תפריט