טיפולי פוריות

טיפולי פוריות

זוגות רבים סובלים מקושי להיכנס להריון ומעורך כי אחד מכל שבעה זוגות חווים קשיים בכניסה להריון. 84% מהזוגות ייכנסו להריון באופן טבעי תוך שנה אם הם מקיימים יחסי מין לא מוגנים באופן קבוע (כל יומיים או שלושה). עם זאת, עבור זוגות שמנסים להרות יותר מ-3 שנים ללא הצלחה, הסבירות להיכנס להריון טבעי בשנה שאחריה היא לכל היותר 1 ל-4. כשלא מצליחים להיכנס להריון לאורך זמן, זוגות רבים בוחרים בטיפולי פוריות בניסיון להיכנס להריון.

ישנן מספר גישות לטיפול :

  • תרופות לצורך השראת ביוץ בקרב נשים עם הפרעת ביוץ עם או בלי הזרעה תוך רחמית
  •  טיפולים להגברת ביוץ בעזרת תרופות שניתנות בעזרת זריקות תת עוריות. טיפול זה דורש מעקב זקיקים ובדיקות דם ומסתיים בביצוע הזרעה תוך רחמית (IUI).
  •  הפריה חוץ גופית (IVF)

תרופות

תרופות ניתנות במקרים מסוימים, לעיתים כשלב ראשוני לפני פעולה פולשנית בטיפולי פוריות וכוללות בין השאר:

  •  קלומיפן – מעודד שחרור חודשי של ביצית (ביוץ) אצל נשים שאינן מבייצות באופן קבוע או שאינן יכולות לבייץ כלל.
  •  לטרוזול – חלופה לקלומיפן שעשויה להיות מוצעת אם יש הפרעות ביוץ.
  •  מטפורמין – מועיל במיוחד לנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות ושילוב של טרום סוכרת וסוכרת.
  •  גונדוטרופינים – להשראת ביוץ בקרב מטופלות ללא הצלחה מטיפולים פומיים הנ"ל וגם לצורך גידול מספר זקיקים מובילים בקרב מטופלות עם ווסת סדירה וכן מומלץ לשלב עם הזרעה תוך רחמית (IUI)

פרוצדורות כירורגיות

ישנן מספר סוגים של פרוצדורות כירורגיות שניתן לבצען כדי לברר בעיות פוריות או לסייע בשיפור הפוריות.

ניתוח חצוצרה

במקרים שבהם מאובחנת חסימה חצוצרתית בקצה המרוחק של החצוצרה ומודגם נוזל בתוכה מומלץ לשקול בחיוב כריתת חצוצרה לצורך מניעת הגעת נוזל טוקסי לחלל הרחם ומניעת הגעת נוזל שיש בו יכולת לשטוף את העובר מחוץ לחלל הרחם וכך להקטין סיכון להריון.

אנדומטריוזיס, שרירנים ותסמונת שחלות פוליצסטיות

אנדומטריוזיס הוא מצב רפואי בו חלקים מרירית הרחם מתחילים לצמוח מחוץ לרחם. ניתוח לפרוסקופי משמש לעתים קרובות לטיפול בכאבים של אנדומטריוזיס וכולל הסרת ממצאים ציסטיים בשחלות, צריבת מוקדי המחלה באגן ובטן ואומנם טמונים בו סיכונים של פגיעה במאגר הביציות ויש לשקול ביצוע ניתוח בכובד ראש לאחר דיון עם רופא מומחה לפוריות לגבי נחיצות הניתוח.
לעיתים במקרים של שרירינים ברחם, גידולים קטנים של שריר הרחם, מבוצע ניתוח להסרתם. ביצוע ניתוח לכריתת שרירנים גם כן טומון בחובו סיכונים של פגיעה בחלל הרחם ויש לשקול ביצוע לאחר דיון מעמיק.

תיקון וריקוצלה בקרב גברים

לעיתים בעזרת ביצוע אולטראסאונד לאשכים אפשר לגלות ורידים מורחבים ואפשר בעזרת ניתוח פשוט יחסית לבצע קשירה דרך רופא אורולוג. טיפול בוריקוצלה מוכח מדעית כמשפר מדדי הזרע ללא קשר לחומרת התוצאות בבדיקת זרע לפני ניתוח אך אין לראות בניתוח תחליף לביצוע טיפול בזוג עם אי פוריות.

הזרעה תוך רחמית (IUI)

הזרעה תוך רחמית, הידועה גם בשם הזרעה מלאכותית, כוללת איסוף הזרע ובחירה של הדגימות האיכותיות ביותר, ולאחר מכן, החדרת הזרע לרחם דרך צינור פלסטיק דק העובר דרך צוואר הרחם.

הפריה חוץ גופית (IVF)

הפריה חוץ גופית היא כאשר מפרים את הביצית מחוץ לגוף ואז מחזירים את הביצית המופרית. טרם ההליך, נלקחות תרופות המעודדות את השחלות לייצר יותר ביציות מהרגיל. לאחר מכן, הביציות נשאבות מהשחלות ומופרות בזרע במעבדה, ובהמשך, הביצית המופרית מוחזרת לרחם כדי לגדול ולהתפתח.

 

שימו לב כי לבחירת הרופא משמעות רבה בהצלחת התהליך ובטיב ההליך.  

אם נקלעת למצב המתסכל, בו את לא מצליחה להשיג הריון וכל טיפולי הפוריות שקיבלת עד כה העלו חרס, זה הזמן לפנות אל רופא מומחה לפריון ולשקול יחד איתו את האופציה להתחיל בהליך.

ד"ר איליה בורד, מומחה לטיפולי פריון ומועסק כרופא בכיר ביחידה לטיפולי הפריה חוץ גופית סורוקה וכן בהרצליה מדיקל סנטר. 

ד"ר בורד הינו רופא מומחה למיילדות גניקולוגיה ופוריות מאז 2012 וישמח לעמוד לרשותך בכל שאלה.

אוליי יעניין אותך גם: