לקביעת ייעוץ התקשרו : 0737054224‏   שד' רגר 14, באר שבע  |  שד' בן גוריון 17‏, אשקלון  |  רח' החושלים 8 הרצלייה
הפריה חוץ גופית IVF

הפריה חוץ גופית – IVF

 In vitro fertilization – IVF ובעברית: הפריה חוץ גופית, היא טכניקת פריון שהחלה את דרכה בשנת 1978 ומאז ועד היום סייעה השיטה לנשים רבות להשיג הריון. הפריה חוץ גופית היא שיטת פריון יקרה ומורכבת ועל כן תעבור האישה טיפולים שונים להשגת הריון ובמידה ולא יושג הריון, היא תועבר לטיפולי ההפריה החוץ גופית. טיפולי IVF ממומנים לצורך ילד ראשון ושני בלבד ועד גיל 45 ובתנאים אותם הכתיב משרד הבריאות.
 

מתי נכון להסתייע בהליך IVF

טיפולי פוריות נועדו לענות על הצורך בהריון. נשים יחידניות / זוגות אשר מנסים להיקלט להריון ולא צולחים זאת, יעברו סדרת בדיקות, בסיומן יוחלט האם נכון לבצע את המעבר להפריה חוץ גופית. לרוב הסיבות הרפואיות יהיו : חסימה של החצוצרות (חלקית או מלאה), עקרות, ספירת זרע נמוכה, הידבקויות בחצוצרות / בשחלות.

שלבי ההפריה החוץ גופית

הליך ההפריה החוץ גופית נחלק לשלושה שלבים מובהקים וביניהם: מתן טיפול הורמונאלי במטרה להשרות ביוץ – בסיום ההליך מבקש הרופא המטפל לייצר כמות גדולה ככל האפשר של זקיקים שבסופו של יום הופכים לביציות. בשלב הבא יבצע הרופא המטפל שאיבת ביציות, הוא יפרה אותן באמצעות תאי זרע של בן הזוג / מתרומה וישתול את העוברים ברחם. בשלב השלישי (לא תמיד קיים) – יופשרו עוברים שהוקפאו והם יוחזרו אל הרחם. לכל אחד מהשלבים הנ"ל ישנם פרוטוקולים ייעודיים לאישה הניתנים לה בהתאם לגילה, למצבה הבריאותי ולשלבי הפריון בו היא נמצאת. 

כל שלב / סבב טיפול של הפריה חוץ גופית מורכב מטיפול הורמונאלי, שאיבת ביציות והחזרת עוברים אל הרחם. לעיתים יבקש הרופא המטפל לבצע מיקרומניפולציה. לאחר שאיבת הביציות הן יועברו למעבדה, שם יפגישו אותן עם הזרע (בצלוחית פטרי) ובמשך 3-5 ימים, יאפשרו לעוברים להתחלק ולהתפתח ובהתאם לקצב החלוקה, תזומן האישה לביצוע החזרת עוברים – לעיתים תתבקש המטופלת להמשיך בתמיכה הורמונאלית גם לאחר ההחזרה. לרוב יוחזרו לא יותר מ- 2 עוברים (למניעת הריון מרובה עוברים), אלא אם הוחלט אחרת בהסכמת האישה, העוברים שנותרו יועברו להקפאה עד הפעם הבאה.

האם קיימים סיכונים

כמו בכל הליך רפואי גם ב – IVF יתכנו סיכונים וביניהם גירוי יתר שחלתי – על פי רוב גירוי יתר יעבור לאחר מנוחה ושתייה מרובה אך במצבים קיצוניים ונדירים, יתכן והמטופלת תזדקק לאשפוז. שימו לב כי לבחירת הרופא משמעות רבה בהצלחת התהליך ובטיב ההליך.  

אם נקלעת למצב המתסכל, בו את לא מצליחה להשיג הריון וכל הטיפולים שקיבלת עד כה העלו חרס, זה הזמן לפנות אל רופא מומחה לפריון ולשקול יחד איתו את האופציה להתחיל הפריה חוץ גופית.

ד"ר איליה בורד, מומחה לטיפולי פריון ומועסק כרופא בכיר בהיחידה להפריה חוץ גופית סורוקה וכן בהרצליה מדיקל סנטר. ד"ר בורד הינו רופא מומחה למיילדות גניקולוגיה ופוריות מאז 2012 וישמח לעמוד לרשותך בכל שאלה.

אוליי יעניין אותך גם:

סגירת תפריט