לקביעת ייעוץ התקשרו : 0737054224‏   שד' רגר 14, באר שבע  |  שד' בן גוריון 17‏, אשקלון  |  רח' החושלים 8 הרצלייה
הפריה חוץ גופית

הפריה חוץ גופית – IVF

תהליך הפריה חוץ גופית, מהו?

בשונה מתהליך הפריה חוץ גופית בהפריה טבעית, ביצית מהשחלה משתחררת, נקלטת בחצוצרה, ומופרית בשליש העליון של החצוצרה על ידי תא זרע, שהגיע לשם מן הרחם, לאחר קיום יחסים כדרך כל הארץ.

הביצית נודדת בחצוצרה לכיוון הרחם במשך כשלושה ימים, ועוברת מספר חלוקות עד לגודל של 16-12 תאים.
בהגיעה לרחם, משתרשת הביצית המופרית בדופנותיו, וממשיכה להתפתח לעובר מלא, עד ללידה. ההשרשה בדפנות הרחם מתרחשת עד כ-7 יום לאחר ההפריה.

בתהליך הפריה חוץ גופית IVF, גורמים באופן הורמונלי ליצירת מספר רב של זקיקים בשחלה, ובשלב ההבשלה המתאים מוציאים ביציות אחדות מהאישה, מניחים את הביציות בצלחת-מעבדה, בסביבה פיסיולוגית מתאימה, ומוסיפים להם תאי זרע.

כאשר חלה הפריה – תתחיל הביצית להתחלק, ולהפוך לעובר בשלביו הראשוניים, המכונה קדם-עובר.
הביצית המופרית, לאחר חלוקה ל- 12-6 תאים, במשך כ- 72-24 שעות לאחר ההפריה, מוחזרת לרחם אישה, אשר הוכנה מראש על ידי טיפול הורמונלי מתאים, כך שמתקיימים ברחמה התנאים של הריון, והביצית המופרית תוכל להיקלט ולהמשיך להתפתח לעובר תקין.

מקובל להחזיר 1-2 קדם- עוברים, כך שאחוז ההצלחה להשרשת העוברים בדפנות הרחם גדול יותר.
כמו כן, מקובל להקפיא את הביציות המופרות העודפות לצורך שימוש מאוחר יותר. למעשה ההפריה החוץ גופית, מהווה תחליף למצב הטבעי המתרחש בחצוצרות.

בהפריה מלאכותית, באמצעות תרופות הורמונליות, גורמים לשחרור מספר ביציות מהשחלה של האישה באותו מחזור בכדי למנוע את הצורך בהוצאת ביצית כל חודש עד להצלחת ההפריה, לאחר מכן, מפרים מספר ביציות, מחזירים חלק מהם לרחם, וחלק אחר מקפיאים ושומרים למקרה שההריון הנוכחי לא יקלט.

כיום קיימות שיטות פשוטות יותר להוצאת הביצית, כגון החדרת מחט שואבת דרך הנרתיק ,(VAGINA) וניתובה לשחלה בעזרת הדמיה על קולית (ULTRASOUND).

שיטות ההפריה, הולכות ומשתכללות, כך שלמעשה, ניתן להגיע להוצאת ביצית מגוף האישה, עם סיכון מינימאלי יחסית, כמו שניתן לקבל תאי זרע מהגבר, ללא כל סיכון לגבר.

ד"ר איליה בורד ,מומחה לטיפולי פוריות ורופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית IVF בבית חולים סורוקה והרצליה מדיקל סנטר ,מזמין אתכם לאבחון וטיפול בבעיות פוריות ,פנו אלינו כעת לקביעת תור.

סיכונים לטיפולי הפריה חוץ גופית:

חסימה חצוצרתית דו צדדית (גורם מכני), בעיה זכרית קשה (ריכוזי זרע נמוכים), גיל מתקדם של האישה (החל מגיל 39 ואילך), רזרבה שחלתית נמוכה, נשאות של בני הזוג למחלה גניטית קשה העלולה להיות מועברת לילד, וכישלון של טיפול על ידי הגברת ביוץ והזרעה תוך רחמית.

הפריה חוץ גופית כוללת את כל הטכניקות הקשורות במניפולציה ישירה בביציות האישה מחוץ לגופה.
הפריה חוץ גופית מורכבת ממספר שלבים החל מגירוי שחלתי תרופתי, מבוקר ולאחריו ביצוע שאיבת ביציות תחת הנחיה על קולית, הפריית ביציות במעבדה והחזרת עובר יחיד או מספר עוברים אל תוך חלל הרחם.
על פי החוק טיפולי ההפריה החוץ גופית ינתנו לבני זוג שלהם אין ילדים בנישואיהם הנוכחיים, לאישה ללא ילדים המעוניינת להקים משפחה חד הורית.

טיפולי הפריה חוץ גופית ניתנים לנשים החל מגיל 18 ואילו הגיל המירבי לקבלת טיפולים הוא 45.

גיל מירבי לטיפול ע"י תרומת ביצית הוא 54.

טיפולי פוריות מפראתיים עם הזרעה תוך רחמית

טכנולוגיות הזרעה תוך רחמית היא הליך המשתייך לטיפולי הפוריות ומסווג תחת מטריית הטיפולים המלאכותיים המחליפים את השגת ההריון העצמוני או הטבעי במקרים רבים.
במסגרת הליך רפואי זה כמות מרוכזת של זרע מוזרקת אל תוך חלל הרחם, חלופה יעילה להפרייה הטבעית אשר אינה מושגת.
מטרת הטיפול היא לרכז את כמות הזרע על ידי הגדלת מספר תאי הזרע המגיעים לחצוצרות במערכת הרבייה הנשית ובעקבות כך להגדיל את הסיכויי להפרייה.
הליך זה הינו פולשני פחות ועלותו נמוכה יותר בהשוואה לפהרייה חוץ גופית.

גיל האישה הינו גורם משמעותי להפרייה תוך רחמית. הצלחת ההליך נמוכה יותר בקרב נשים מעל גיל 40.
כמו כן, נמצא כי שיעור ההצלחה נמוך יותר בקרב נשים צעירות המאובחנות עם רמות הורמון FSH הגבוה פי שלוש מהמצב התקין.
הסיבות הנפוצות ביותר להזרעה תוך רחמית הן ספירת זרע נמוכה או פגיעה ביכולת המוטורית של תאי הזרע.
עם זאת, שיטת טיפול זו מתבצעת גם המקרים של אובדן פוריות בלתי מוסברת.
טרם ביצוע ההזרעה התוך רחמית, ייעשה שימוש בתרופות המקדמות את הליך הביוץ.
במעבדה רפואית מופרד נוזל הזרע מתאיו מתוך דגימת זרע. בהמשך, מוחדר קטטר לתוך חלל הרחם המעביר את הזרע לצורך הפרייה.

הליך ההזרעה התוך רחמית נמשך כמספר דקות בלבד.

ד"ר איליה בורד, מומחה לטיפולי פוריות ורופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית IVF בבית חולים סורוקה והרצליה מדיקל סנטר, מזמין אתכם לאבחון וטיפול בבעיות פוריות ,פנו אלינו כעת לקביעת תור.

אוליי יעניין אותך גם:

סגירת תפריט